Zpracování cookies

Náš e-shop a partneři potřebují Váš souhlas s použitím souborů cookies, aby Vám mohli zobrazovat informace týkající se Vašich zájmů.

Odmítnout vše můžete zde.

logo         

O TIBETSKÝCH MÍSÁCH » TIBETSKÉ MÍSY

Tibeťané říkají, že zvuky hudebních nástrojů tvoří protipól ke zvukům uvnitř člověka, které může slyšet, když se nachází v úplném tichu. Když dokážeme ztišit zvuky okolí, uslyšíme, jak šumí naše krev, jak tepe naše srdce.

V Tibetu používají mísy mistři zvuku pouze při tajných rituálech. O těchto rituálech a rovněž o mísách je dokonce zakázáno hovořit.

Jak a kdy mísy vznikly, je už pro nás zahaleno tajemstvím. Ale v dřívějších dobách lidé, kteří uměli pracovat se zvukem, a tedy i léčit, byli velmi uznávaní a mocní.

Tibetské zpívající mísy jsou podle dávných tradic vyrobeny ze sedmi kovů. Každý kov symbolizuje jednu planetu: zlato odpovídá Slunci, stříbro Měsíci, rtuť Merkuru, měď Venuši, železo Marsu, cín Jupiteru a olovo Saturnu. Každý z kovů vydává specifický tón, a tyto tóny společně tvoří jedinečný a bohatý zvuk tibetských zpívajících mís. Použité množství jednotlivých kovů nemusí být pro každou mísu stejné. Pravé tibetské mísy prý mají ve svém složení více stříbra a cínu, a nejsou tolik lesklé. Zato mísy z Nepálu mají poměry kovů trochu jiné, a září zlatěji.

Výroba tibetských mís probíhala od pradávna tak, že se roztavený kov (slitina) nalil na plochý kámen a po ztuhnutí v kovovou desku byl vyklepáván kladivem, dokud nezískal tvar mísy. Nakonec se mísa brousila pískem. Některé mísy mohou být i zdobené různými znaky a symboly.

Tibeťané říkají, že mísa slouží jako spojení mezi člověkem a zákony vesmíru.  Tóny, které mísy vydávají synchronizují mozkové vlny a hemisféry, a dodávají pocit uvolnění, zklidnění a relaxace.  Podle některých teorií jsou frekvence produkované mísami natolik bohaté na alikvótní tóny, že dokáží působit na buňky člověka a pomáhají tak tělu a jednotlivým orgánům dosáhnout své původní  přirozené frekvence.

Zvuk, který vznikne po úderu paličkou na mísu, je jen na malý okamžik chaotický, ale vzápětí se jakoby sám od sebe vyčistí, a začne pulzovat. Téměř všechny zpívající mísy pulzují v rytmu Theta mozkových vln, což je 4 až 7 Hz.

Nejlépe můžeme tyto vibrace pozorovat na vodě. Naplníme-li mísu vodou a udeříme-li na mísu nebo třeme-li tlukadlem po obvodu mísy, můžeme snadno na vodě spatřit vibrace, které potom vzniknou.  V některých mísách dokonce můžeme uvidět tzv. fontánkový efekt, kdy drobné kapičky vody samy vystřikují z mísy ven.

Vibrace vytvořené hrou na tibetské mísy se dokáží velice rychle rozšířit do celého našeho těla, které je ze 70 % tvořeno vodou, a ta vodí zvuk 3x rychleji nežli vzduch. Na léčivou vibraci reagují všechny naše buňky, a proto Tibeťané říkají:

Poslouchej zvuk mísy, a když přestane, poslouchej dál.